Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
















| Brands | Dyson |
|---|---|
| GTIN | 5025155018187 |
| Colour | White/Silver |
| Model Number | AM07 |
| Discontinued Status | expired |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Floor Cooling Fan |
| Colour | White |
| Power Consumption (Watts) | 56 |
| Timer | Yes |
| Width (cm) | 190 mm |
| Weight | 2.85 kg |
| Sleep Mode | Yes |
| Smart Connect | No |
| Speed Settings | 10 |
| Cord Length (m) | 1.8 |
| Depth | 19 cm |
| Additional Information | Sleep timer, Cord length 1.8 metres , Maximum sound power level: 64 dBa, Maximum velocity: 3m/s, Total Airflow: 500 litres/sec, Base Diameter: 230 mm, Magnetic location, Low centre of gravity, Mixed flow impeller, Air inlet |
| Height (cm) | 100.7 cm |
| Key Feature 5 | Remote control |
| Key Feature 4 | Easy to clean |
| Key Feature 1 | Air Multiplier technology |
| Key Feature 2 | No fast spinning blades |
| Key Feature 3 | Smooth oscillation |
| Features | Air Multiplier technology, No fast spinning blades, Smooth oscillation, Easy to clean , Remote control |
| Product Dimensions | 100.7cm x 11cm x 19cm |


