Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.






















The AEG CCX6530ACM 60cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob in Stainless Steel is a versatile and stylish addition to any kitchen. With two ovens and a ceramic hob, this cooker offers plenty of cooking options for busy households.
Key features of this model include:
- Two spacious ovens for cooking multiple dishes at once
- Ceramic hob with four cooking zones for flexibility
- Programmable timer for convenient cooking
- Catalytic liners for easy cleaning
- Energy efficient design for cost savings
| Hob Type | Ceramic |
|---|---|
| Brands | AEG |
| GTIN | 7333394070896 |
| Colour | Stainless Steel |
| Energy Rating | A |
| Model Number | CCX6530ACM |
| Discontinued Status | discontinued |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Cooker |
| Colour | Stainless Steel |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Top Oven Capacity | 39 L |
| Net Main Oven Capacity | 77 L |
| Oven Type | Electric |
| Oven Accessories | Dripping Pan Black Enamel, Flat Shelf Chromed Wirework, Grill Pan Grid Chromed Wirework |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 7 |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Weight | 59 kg |
| Secondary Oven Features | Conventional/Traditional cooking, Grilling, Light |
| Secondary Oven Type | Electric |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Shipping Height | 98 cm |
| Control Type | Rotary Knob |
| Cooking Element 4 Power | 1.8 |
| Cooking Element 3 Power | 1.2 |
| Cooking Element 1 Power | 2.3 |
| Cooking Element 2 Power | 1.2 |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | A natural clean with steam |
| Interior Light Type | Yes |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Main Oven Type | Electric |
| Levelling Legs | Yes |
| Key Feature 4 | The Radiant Hob |
| Key Feature 1 | Multilevel cooking |
| Key Feature 2 | XXL capacity |
| Key Feature 3 | Timer |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Multilevel Cooking, XXL Capacity, Timer, The Radiant Hob, |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | Electronic |
| Height | 91.2 cm |
| Approximate Width (cm) | 60 |
| Product Dimensions | 91.2cm x 60cm x 60cm |
| Number of ovens | Double Oven |
AEG CCX6530ACM 60cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob - Stainless Steel
Hurry, last few remaining at this price



