Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.






















The Beko B5T4923NIW 9kg Heat Pump Tumble Dryer in white is a high-quality appliance designed to efficiently dry your laundry while being gentle on your clothes. With a spacious 9kg capacity, it is perfect for larger households or those with a lot of laundry to dry.
Key features of the Beko B5T4923NIW 9kg Heat Pump Tumble Dryer include:
- Heat pump technology for energy efficiency
- Large 9kg capacity for drying bigger loads
- Aquawave drum design for gentle drying
- 16 different drying programs to choose from
- LED display for easy monitoring and control
| Type | Heat Pump |
|---|---|
| Brands | Beko |
| GTIN | 8690842763526 |
| Colour | White |
| Energy Rating | D |
| Model Number | B5T4923NIW |
| Promotions | Free Recycling |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Colour | White |
| Programmes | Cottons, Cotton Eco Dry, Synthetics, Jeans, Xpress Super Short, Duvet / Downwear, Outdoor/Sports (Goretex), Time programmes, Hygienic Refresh, Hygienic Drying, Towel, Bedding, Mix, Steam refresh and ready to wear (shirts) |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 64 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Warranty Information | registration required*register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Weight | 42 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 43 kg |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 209 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 125 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 60.5 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 4 | Drum light - Improves visibility when loading |
| Key Feature 1 | IronFinish - Delivers wrinkle-free garments |
| Key Feature 2 | Energy-efficient - Reduces your energy bills |
| Key Feature 3 | User-friendly - Simplifies your laundry tasks |
| End of Programme Indicator | 1 |
| Features | IronFinish - Delivers wrinkle-free garments, Energy-efficient - Reduces your energy bills, User-friendly - Simplifies your laundry tasks, Drum light - Improves visibility when loading |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Colour Group | White |
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 598.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.6 cm |
| Capacity (kg) | 9kg |
| Drying (kg) | 9 kg |
| Product Dimensions | 84.6cm x 598.8cm x 60.5cm |
Beko B5T4923NIW 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
✓ In Stock



