Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £149.00 ▼ |
| Marks Electrical | £149.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £149.00 ▲ |
| RDO | £149.00 ▲ |
| Amazon UK | £267.00 ▲ |


















With a sleek and smooth surface, this 60cm Ceramic Hob with Side Knob Controls is both easy to use and easy to clean. Featuring 4 Rapidlite zone hobs and adjustable power levels, it ensures your food rapidly reaches its highest temperature, saving you both time and money. Plus, for enhanced safety, the heat indicators display a visible 'H' to warn you if the hob has not cooled down adequately.
Thanks to vitro-ceramic technology, your different sized pots and pans have direct contact with the hob’s surface. This means no heat or energy is wasted, so you can enjoy fast and efficient cooking every time.
Measuring 60 cm in width, the CIHYV21B is the same size as most ovens. Fit it above your existing oven to keep all your cooking close to hand or position it anywhere you like in your kitchen for better flexibility. Plus, for quick and easy installation, mounted clips on the side of the hob will secure it in any place, without needing screws or fixings.
| Number of Burner/Zones | 4 |
|---|---|
| Brands | Beko |
| GTIN | 8690842387500 |
| Colour | Black |
| Model Number | CIHYV21B |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Black |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of hob zones | 4 |
| Width (cm) | 58 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 7.3 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 55.5 cm |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Control position | Dials - Non-retractable |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Cooking Element 4 Power | Back Right 1.7 kW |
| Cooking Element 3 Power | Back Left 1.2 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front Left 1.7 kW |
| Cooking Element 2 Power | Front Right 1.2 kW |
| Depth | 51 cm |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 3.7 cm |
| Key Feature 1 | Ceramic hob |
| Key Feature 2 | Residual Heat Indicators |
| Key Feature 3 | Black Glass |
| LPG Conversion Kit Available | No |
| Features | Ceramic Hob, Residual Heat Indicators, Black Glass |
| Approximate Width (cm) | 60 |
| Product Dimensions | 3.7cm x 58cm x 51cm |
| Controls | Knobs |


