Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £229.00 ▼ |
| Amazon UK | £229.00 ▲ |
| Marks Electrical | £229.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £229.00 ▲ |
| RDO | £229.00 ▲ |






























Integrated appliances like the CIMY91X are perfect for creating that high quality finish in your kitchen. With an attractive stainless-steel exterior and large double-glazed door, this Beko oven looks modern and stylish.
With Beko's SimplySteam cleaning function, enamel formed runners in the oven cavity, as well as glass doors, you’ll find this oven is easy to clean. The glass doors on the CIMY91X are also double glazed, helping to keep the outside cool to the touch, and to keep the heat inside the oven.
Key features of the Beko CIMY91X are:
-Single Multi-function oven with Fully programmable LED timer
-Large Oven Capacity (ideal for families)
-New design elements (display, knob, handle and décor)
-New Air Circulation System
| Brands | Beko |
|---|---|
| GTIN | 8690842386725 |
| Colour | Stainless Steel |
| Energy Rating | A |
| Model Number | CIMY91X |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Stainless Steel |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 73 L |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Integral Full width variable grill with recessed grill element |
| Width (cm) | 59.4 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 32 kg |
| Smart | No |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Door Material | Double Glazed Glass |
| Display Type | LED Digital |
| Door Type | Glass - Double Glazed |
| Depth | 56.7 cm |
| Additional Information | Conventional Cooking, Bottom Heating, Electric Grill, Low Grill with Fan, Fan Assisted Cooking |
| Cleaning | Steam Cleaning |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Key Feature 1 | Single Multifunction Oven with LED timer |
| Key Feature 2 | Large Oven Capacity (Ideal for families) |
| Key Feature 3 | New design elements (display, Knob, handle & decor) |
| Main Oven capacity (Litres) | 73 Ltrs |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | Single Multifunction Oven with LED timer, Large Oven Capacity (Ideal for families), New design elements (display, Knob, handle & decor) |
| Electrical connection | Electric |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 56.7cm |



