Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
















The Beko HIIP64530UFT 59cm Electric Hob in Black is a sleek and stylish addition to any kitchen. With four cooking zones and touch controls, this hob makes cooking a breeze. The hob also features a booster function for quick heating and a timer for added convenience.
Key features of the Beko HIIP64530UFT Electric Hob include:
- Four cooking zones for versatile meal preparation
- Touch controls for easy operation
- Booster function for quick heating
- Timer for added convenience
| Number of Burner/Zones | 4 |
|---|---|
| Brands | Beko |
| GTIN | 8690842691768 |
| Colour | Black |
| Model Number | HIIP64530UFT |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Colour | Black |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Weight | 10.8 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Depth | 55.5 cm |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 2.4 - 3.7kW |
| Cooking Element 3 Power | 1.5 - 2kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.5kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.2kW |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Plug & Play installation, Flexible Cooking Zones - 4 Induction with 1 Flexizone, Direct Access Control, EasyFit Installation Clips |
| Child Lock | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Boost Function | Yes |
| Key Feature 1 | Plug & Play |
| Key Feature 2 | Direct Access control |
| Key Feature 3 | 4 flexible cooking zones |
| Features | Plug & Play, Direct Access control, 4 flexible cooking zones |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 59 cm |
| Height | 4.8 cm |
| Product Dimensions | 4.8cm x 59cm x 52cm |
| Controls | Touch |
Beko HIIP64530UFT 59cm Electric Hob - Black
✓ In Stock


