Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.








The Blomberg FNM455W 54cm Frost Free Tall Freezer in White is a spacious and efficient appliance that is perfect for storing all your frozen goods.
Key features include:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- Large capacity of XX liters provides ample storage space
- Fast Freeze function rapidly lowers the temperature to freeze new items quickly
- Adjustable shelves and compartments for customizable storage options
- Energy efficient design helps save on electricity costs
| Brands | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842789816 |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Model Number | FNM455W |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freezer |
| Colour | White |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Net Freezer Capacity | 177 L |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Thermostat Available | Yes |
| Warranty Information | registration required*to activate this guarantee you must register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. |
| Weight | 46 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Weight | 49.25 kg |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Shipping Height | 153 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 57.5 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 2 | High temperature warning light |
| Key Feature 3 | Works in ambient temperatures to as low as -15?C |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Frost Free, High temperature warning light, Works in ambient temperatures to as low as -15°C |
| Colour Group | White |
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 54 cm |
| Display Screen Type | Electronic |
| Height | 145.7 cm |
| Width (cm) | 55 |
| Defrost Type | Frost Free |
| Product Dimensions | 145.7cm x 54cm x 57.5cm |



