Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.










The Blomberg FNM4671P 59.5cm Tall Freezer in White is a sleek and spacious appliance that is perfect for storing all of your frozen goods.
Key Features:
- 59.5cm tall freezer with a generous amount of storage space
- Energy efficient design to help save on electricity costs
- Fast freeze function to quickly freeze items and lock in freshness
- Adjustable shelves and compartments for customizable storage options
- Reversible door for flexible installation in any kitchen layout
| Brands | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842690600 |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Model Number | FNM4671P |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freezer |
| Colour | White |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Net Freezer Capacity | 256 L |
| Number of Freezer Drawers | 5 |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Thermostat Available | Yes |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Weight | 67.4 kg |
| Shipping Width | 66.5 cm |
| Shipping Weight | 71.9 kg |
| Shipping Depth | 73 cm |
| Shipping Height | 179.4 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 70 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Ice Maker | Ice Bank with Ice Box |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 2 | Food Protector technology |
| Key Feature 3 | Fast Freeze function |
| Energy Consumption | 240.09 kWh |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Frost Free, Food Protector technology, Fast Freeze function |
| Colour Group | White |
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 171.4 cm |
| Width (cm) | 60 |
| Height (cm) | 171.4 |
| Defrost Type | Frost Free |
| Product Dimensions | 171.4cm x 59.5cm x 70cm |




