Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.













The Blomberg LDF43520W Dishwasher in White offers a spacious capacity of 14 place settings, making it perfect for larger households or those who frequently entertain guests. This dishwasher is designed to provide powerful cleaning performance while also being energy efficient.
- 14 place settings capacity
- Energy efficient design
- Powerful cleaning performance
- Multiple wash cycles for customized cleaning
- Adjustable upper rack for versatility in loading dishes
- Quiet operation for minimal disruption
| Place Setting | 14 |
|---|---|
| Cutlery basket | Yes |
| Brands | Blomberg |
| Width (cm) | 60 |
| GTIN | 8690842771989 |
| Colour | White |
| Energy Rating | B |
| Model Number | LDF43520W |
| Promotional Offers | free install |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freestanding Dishwasher |
| Colour | White |
| Programmes | Auto, Intensive, Eco, Delicate, ExpressDry and Mini |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Warranty Information | registration required*to activate this promotion you must register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. the standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years - free of charge. |
| Weight | 53.2 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Weight | 56.2 kg |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Shipping Height | 88.9 cm |
| Control Type | Touch and Button |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Additional Information | SilentWash technology that minimises noise by up to 2dBA in selected programmes, Optima Inverter Motor - for a reliable, more energy efficient and quieter operation., Automatic door opening |
| Child Lock | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | SilentWash Technology |
| Key Feature 2 | Optima Inverter Motor |
| Key Feature 3 | Automatic door opening |
| Features | SilentWash Technology, Optima Inverter Motor, Automatic Door Opening |
| Drying Technology | Door Opening System |
| Half Load Supported | Yes |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 60cm |



