Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.












The Blomberg LDF52320W Dishwasher in White is a sleek and efficient appliance that will make dishwashing a breeze. With a capacity of 15 place settings, this dishwasher is perfect for large families or households that entertain frequently.
Key features of the Blomberg LDF52320W Dishwasher include:
- 15 place settings capacity
- Energy Star certified for energy efficiency
- Multiple wash cycles for customized cleaning
- Adjustable upper rack for accommodating tall items
- Quiet operation at only 48 decibels
| Place Setting | 15 |
|---|---|
| Cutlery tray | Yes |
| Brands | Blomberg |
| Width (cm) | 60 |
| GTIN | 8690842689925 |
| Colour | White |
| Energy Rating | D |
| Model Number | LDF52320W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | White |
| Programmes | Programme 0 ProCare, Programme 1 Eco, Programme 2 Auto, Programme 3 Intensive, Programme 4 ExpressDry, Programme 5 Mini, Programme 6 Prewash, Quick Wash Duration (min) 30, Eco Wash Duration (min) 4:05 |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Weight | 47.3 kg |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Weight | 47.3 kg |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Shipping Height | 88.9 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Child Lock | Yes |
| Certifications & Standards | CE, TUV, UKCA |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Hygiene+ Plus function |
| Key Feature 2 | SuperGloss function |
| Key Feature 3 | Digital time-remaining display |
| Features | Hygiene+ Plus function, SuperGloss function, Digital time-remaining display |
| Drying Technology | Static |
| Half Load Supported | Yes |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 60cm |
Blomberg LDF52320W Dishwasher - White - 15 Place Settings
✓ In Stock




