Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.










Upgrade your kitchen with the Blomberg LDV42320 Built In Dishwasher. With a spacious capacity of 14 place settings, this dishwasher is perfect for families or households that frequently entertain guests.
Key Features:
- Energy efficient design helps save on utility bills
- Multiple wash cycles for customized cleaning options
- Adjustable upper rack to accommodate larger items
- Quiet operation at only 48 decibels
- Delay start feature for convenience
| Place Setting | 14 |
|---|---|
| Cutlery basket | Yes |
| Brands | Blomberg |
| GTIN | 8690842686702 |
| Energy Rating | D |
| Model Number | LDV42320 |
| Promotional Offers | Spring Sale |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Programmes | Programme 0 ProCare, Programme 1 Auto, Programme 2 Intensive, Programme 3 Eco, Programme 4 Delicate, Programme 5 ExpressDry, Programme 6 Mini, Quick Wash Duration (min) 30, Eco Wash Duration (min) 3:10 |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 48 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Weight | 35.5 kg |
| Water Consumption | 11.5 L |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Weight | 38.7 kg |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Shipping Height | 85.9 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Certifications & Standards | CE, TUV, UKCA |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 1 | Quick cycles |
| Key Feature 2 | Flexible baskets |
| Key Feature 3 | Auto programme |
| Features | Quick cycles, Flexible baskets, Auto programme |
| Drying Technology | Static |
| Half Load Supported | Yes |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.8cm x 55cm |




