Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.












Blomberg LDV63440 Full Size Integrated Dishwasher with 16 Place Settings
Adjustable settings and a choice of 8 programmes, the Blomberg LDV63440 dishwasher makes washing dishes so much easier. Programmes include:
- Eco Intensive
- Delicate
- Pre-Rinse
- Mini Wash
- ProCare
- Auto
- MixWash+
- ExpressDry
In addition, the intelligent auto programme allows the dishwasher to auto select the optimal temperature to wash at, resulting in a perfect clean everytime.
With 16 place settings and an adjustable basket, you can fit in a variety of different shaped kitchenware. Upper basket includes folding cup racks and three folding plate supports whilst the bottom basket includes four folding plate supports allowing for maximum use of space.
Order the Blomberg LDV63440 Full Size Integrated Dishwasher today!
| Place Setting | 16 |
|---|---|
| Cutlery tray | Yes |
| Cutlery basket | Yes |
| Brands | Blomberg |
| GTIN | 8690842471933 |
| Energy Rating | C |
| Model Number | LDV63440 |
| Promotional Offers | BF25 |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick wash | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Place Setting Capacity | 16 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Width (cm) | 59.8cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 40.7 kg |
| Water Protect System | No |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Smart Connect | No |
| Cutlery | Basket |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Display | Yes |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Key Feature 1 | 8 Programmes, 6 Temperature Settings |
| Key Feature 2 | Quick Dry & Half Load Function |
| Key Feature 3 | Delay Start, Flexible Baskets |
| Features | 8 Programmes, 6 Temperature Settings, Quick Dry & Half Load Function, Delay Start, Flexible Baskets |
| Half Load Supported | Yes |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.8cm x 55cm |
| Product Datasheet | https://cdn.media.amplience.net/i/euronics/036LDV63440_productdata |
| Energy Label Link | https://storage.beko.co.uk/bekoupload/PDF/LDV63440_COMBINED.pdf |
Blomberg LDV63440 Full Size Integrated Dishwasher with 16 Place Settings
✓ In Stock




