Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.






















Introducing the Blomberg LWA210461W 10kg 1400 spin RecycledTub Washing Machine in a sleek white finish. This washing machine combines efficiency and eco-friendliness, making it a great addition to any household.
- Large 10kg capacity, perfect for families or those with heavy laundry loads
- 1400 spin speed for faster drying times
- RecycledTub technology uses recycled materials in the drum for a more sustainable appliance
- Multiple wash programs including quick wash and delicates for customized cleaning
- Energy-efficient design helps save on electricity bills
| Brands | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842660733 |
| Colour | White |
| Energy Rating | A |
| Model Number | LWA210461W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | White |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Noise Level - Spinning | 75 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 51 L |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 65 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Spin Performance Class | B |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Dial |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 58 cm |
| Digital Inverter Motor | Optima Inverter Motor |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | SpinSave: Save up to 35% of energy with SpinSave technology. It works by effectively dissolving detergent for easier cleaning on your most frequently used programmes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 51 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 4 | <a href="/blomberg-spin-save?event_source=internal&event_campaign=blombergspinsaveawareness" target="_blank">SpinSave Energy Saving</a> |
| Key Feature 1 | Optima Inverter Motor |
| Key Feature 2 | Fast Full Load program |
| Key Feature 3 | Steam Refresh |
| Features | Optima Inverter Motor, Fast Full Load program, Steam Refresh, <a href="/blomberg-spin-save?event_source=internal&event_campaign=blombergspinsaveawareness" target="_blank">SpinSave Energy Saving</a> |
| Colour Group | White |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Capacity (kg) | 10kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 58cm |




