Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.




















The Blomberg LWA27461W 7kg 1400 Spin RecycledTub Washing Machine in White is a high-quality washing machine designed to efficiently clean your clothes while being environmentally friendly.
Key features include:
- 7kg capacity - perfect for medium-sized households
- 1400 spin speed - helps to reduce drying time
- RecycledTub technology - made from recycled materials for a more sustainable appliance
- Multiple wash programs - including quick wash and delicates settings
- Energy-efficient - A+++ energy rating to help save on electricity costs
- Child lock feature - for added safety in households with young children
| Brands | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842656026 |
| Colour | White |
| Energy Rating | A |
| Model Number | LWA27461W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | White |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 65 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Dial |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 49.6 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 1 | Optima Inverter Motor |
| Key Feature 2 | Fast Full Load program |
| Key Feature 3 | Automatic water level reduction |
| Features | Optima Inverter Motor, Fast Full Load program, Automatic water level reduction |
| Colour Group | White |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Capacity (kg) | 7kg |
| Manufacturer Guarantee | 3 Years |
| Spin Speed | 1400 |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 49.6cm |



