Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.














The Blomberg MIN74387NP 59cm Induction Hob in Black is a sleek and modern addition to any kitchen. With its stylish design and advanced features, this hob makes cooking a breeze.
Key features include:
- Four induction cooking zones for efficient and fast cooking
- Touch control panel for easy operation
- Boost function for quick heating
- Timer function for precision cooking
- Safety lock to prevent accidental changes to settings
- Residual heat indicators to show when the hob is still hot
| Number of Burner/Zones | 4 |
|---|---|
| Brands | Blomberg |
| GTIN | 8690842699108 |
| Colour | Black |
| Model Number | MIN74387NP |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Induction Hob |
| Colour | Black |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Weight | 10.8 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Depth | 55.5 cm |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Rear Right Zone: 2.4 kw / 3.7 kw (Max/Boost) |
| Cooking Element 3 Power | Rear Left Zone: 1.5 kw / 2 kw (Max/Boost) |
| Cooking Element 1 Power | Front Left Zone: 1.5 kw / 2 kw (Max/Boost) |
| Cooking Element 2 Power | Front Right Zone: 1.2 kw / 1.8 kw (Max/Boost) |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | 1 - 9 adjustable power levels per zone |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Key Feature 1 | Plug & Play installation |
| Key Feature 2 | 4 cooking zones |
| Key Feature 3 | Direct access control |
| Features | Plug & Play installation, 4 cooking zones, Direct access control |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 59 cm |
| Height | 4.8 cm |
| Approximate Width (cm) | 60 |
| Product Dimensions | 4.8cm x 59cm x 52cm |
| Controls | Touch |



