Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.






Four zones let you boil, simmer, sauté and fry your way to great tasting meals!
Featuring Vitroceramic Heating cooking zones with varying power levels, to accommodate a range of pots and pans: Front-Left: 2/2.3kW, Front-Right: 1.6/1.8 kW, Back-Left: 2/2.3 kW, Back-Right: 2/2.3 kW. Each zone has an individual indicator, so you always know the precise area to avoid contact with.
Key features of the Blomberg MKN24001 are:
-Vitroceramic Heating - easy-clean and energy efficient
-Frameless - easy to clean and smooth stylish look
-Heat Indicators - safety warning when the hob is hot
-Easy Installation Clips - for a quick and easy install
| Number of Burner/Zones | 4 |
|---|---|
| Brands | Blomberg |
| GTIN | 5023790043403 |
| Colour | Black |
| Model Number | MKN24001 |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Black |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of hob zones | 4 |
| Width (cm) | 58 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 9.2 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 55.5 cm |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Control position | Side Control |
| Control Type | Knob Control |
| Depth | 51 cm |
| Additional Information | Stylish ceramic hob with smooth black glass surface, 4 variable zones with side mounted control knobs, 4 vitroceramic zones |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 5.5 cm |
| Key Feature 1 | 4 Variable Zones |
| Key Feature 2 | Side Mounted Controls |
| Key Feature 3 | Easy Clean Ceramic Surface |
| LPG Conversion Kit Available | No |
| Features | 4 Variable Zones, Side Mounted Controls, Easy Clean Ceramic Surface |
| Electrical connection | Plug |
| Approximate Width (cm) | 60 |
| Product Dimensions | 5.5cm x 58cm x 51cm |
| Controls | Knobs |


