Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.














The Blomberg RODN9202DX 59.4cm Built In Electric Double Oven in Dark Steel is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a spacious interior and advanced cooking features, this double oven makes meal preparation a breeze.
Key features of the Blomberg RODN9202DX include:
- Two spacious ovens for cooking multiple dishes at once
- True fan cooking for even heat distribution and faster cooking times
- Programmable timer for convenient meal planning
- Easy-to-clean enamel interior for hassle-free maintenance
- Touch control panel for simple operation
| Brands | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842608155 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | A |
| Model Number | RODN9202DX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Oven |
| Colour | Steel |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| No. of Programmes | 7 |
| Net Main Oven Capacity | 75 L |
| Oven Accessories | Yes |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 7 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Electric grill, Fully Variable, Grill Pan with internal Rack |
| Warranty Information | *register the appliance within 90 days of purchase to extend the standard 3-year guarantee to 5 years. |
| Weight | 49.7 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Weight | 52.5 kg |
| Secondary Oven Features | Conventional Oven, Removable Door Glass, Drop down door style, 1 Shelf, 2 Shelf positions, Catalytic Liners on side walls, Grill |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Height | 80 cm |
| Control Type | Dial |
| Door Material | Metal & Glass |
| Depth | 56.7 cm |
| Interior Light Type | Circular |
| Key Feature 1 | Catalytic Liners |
| Key Feature 2 | Touch Control LED timer |
| Key Feature 3 | Retractable controls |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Catalytic Liners, Touch Control LED timer, Retractable controls |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Range | Double Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 89 cm |
| Product Dimensions | 89cm x 59.4cm x 56.7cm |




