Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.










The Blomberg SSM4671P Tall Fridge in White is a sleek and spacious appliance perfect for any kitchen. With a height of 59.5cm, this fridge offers ample storage space for all your food and drinks.
Key Features:
- Energy efficient design to help save on electricity costs
- Adjustable shelves for customizable storage options
- Reversible door for flexible installation in any kitchen layout
- Interior LED lighting for clear visibility of contents
- Frost free technology for hassle-free maintenance
| Brands | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842690624 |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Model Number | SSM4671P |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge |
| Colour | White |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 367 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Thermostat Available | Yes |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Weight | 62.4 kg |
| Shipping Width | 66.5 cm |
| Shipping Weight | 67.5 kg |
| Shipping Depth | 73 cm |
| Shipping Height | 179.4 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 70 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Interior Light | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | Dairy compartment |
| Key Feature 2 | Large salad crisper |
| Key Feature 3 | Chrome wire rack |
| Features | Dairy compartment, Large salad crisper, Chrome wire rack |
| Colour Group | White |
| Product Range | Tall Larder Fridges |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 171.4 cm |
| Width (cm) | 60 |
| Height (cm) | 171.4 |
| Product Dimensions | 171.4cm x 59.5cm x 70cm |




