Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.




















With a 35-minute running time, you can get through whole home cleaning on a single charge. When it does run out, a four hour charging time means the batteries will be ready again in no time. The included crevice nozzle and chrome tube are perfect for tackling those hard to reach areas such as corners or ceilings. Plus, there's a detachable handheld option to help you with smaller issues like crumbs on the sofa.
Enjoy fewer trips to the bin thanks to the 0.3 litre dust capacity and the docking station makes storing your cleaner a breeze. What’s more, the Pure Air membrane filter expels cleaner air and is washable to help keep your BCS612GB in perfect condition.
| Brands | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005189960 |
| Model Number | BCS612GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Stick Vacuum Cleaner |
| Colour | White |
| Noise Level | 85 dB |
| Number of Power Levels | 2 |
| Warranty Information | 1 year battery Warranty Only |
| Width (cm) | 200 mm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 2.4 kg |
| Shipping Width | 80 cm |
| Shipping Depth | 80 cm |
| Shipping Height | 20 cm |
| Cordless | Yes |
| Container Type | Bagless |
| Depth | 26.5 cm |
| Bluetooth | No |
| Cable Length (m) | NA |
| Height (cm) | 120 cm |
| Key Feature 1 | 4 Hour Charge Time, 35 Minute Run Time |
| Key Feature 2 | 2 Power Levels |
| Key Feature 3 | Washable Filter, Crevice Nozzle |
| Features | 4 Hour Charge Time, 35 Minute Run Time, 2 Power Levels, Washable Filter, Crevice Nozzle |
| Product Dimensions | 120cm x 20cm x 26.5cm |


