Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £99.00 ▼ |
| Argos UK | £99.00 ▲ |
| Marks Electrical | £99.00 ▲ |
| Very | £99.00 ▲ |
| Currys | £99.99 ▲ |
| Donaghy Bros | £99.99 ▲ |
| Bosch UK | £99.99 ▲ |
| Amazon UK | £108.77 ▲ |
























The Bosch BGS05BA2GB Bagless Cylinder Vacuum Cleaner in Black is a powerful and efficient cleaning solution for your home. With its compact design and lightweight construction, this vacuum cleaner is easy to maneuver around furniture and tight spaces.
Key features of the Bosch BGS05BA2GB Bagless Cylinder Vacuum Cleaner include:
- Powerful suction for thorough cleaning
- Bagless design for easy maintenance
- HEPA filtration system to capture allergens and dust particles
- Adjustable power settings for different floor types
- Compact and lightweight design for easy storage
| Brands | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005467365 |
| Model Number | BGS05BA2GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Colour | Black |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 78 dB |
| Weight | 6.7 kg |
| Shipping Width | 29 cm |
| Shipping Weight | 7.4 kg |
| Shipping Depth | 49 cm |
| Shipping Height | 36 cm |
| Depth | 38.1 cm |
| Additional Information | Air Cycle Technology: double filtration filters fine dust particles, bacteria and pollutants, Compact and easy to store, Easy Clean System, Easy Hose Storage |
| Accessories | 1 x combination nozzle, 1 x universal nozzle, 1 x hard floor nozzle |
| Cable Length | 6 m |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Key Feature 1 | Air Cycle technology |
| Key Feature 2 | Easy clean system |
| Key Feature 3 | Super compact |
| Features | Air Cycle technology, Easy clean system, Super compact |
| Dust Capacity | 1.5 L |
| Dust Collection | Dust Container |
| Floor Type | Carpet, Hard Floors |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 26.8 cm |
| Height | 31.4 cm |
| Product Dimensions | 31.4cm x 26.8cm x 38.1cm |
| Length of electrical supply cord | 600.0 cm |
| Width of the product | 268 mm |
| Height of the product | 314 mm |
| Depth of the product | 381 mm |
| Height of the packed product | 360 mm |
| Width of the packed product | 290 mm |
| Depth of the packed product | 490 mm |
| Net weight | 6.5 kg |
| Gross weight | 7.5 kg |
| Product Image | 23328231_BGS05BA2GB_STP_def.jpg |
| USP information 1 | <strong>Hygienic filter system for clean exhaust air</strong> |
| USP information 2 | <strong>AirCycle Technology: for high cleaning efficiency thanks to powerful centrifugal force.</strong> |
| USP information 3 | <strong>Compact design: convenient cleaning due to small size and lightweight design. But with large dust box.</strong> |
| USP information 4 | <strong>Easy hose storage: save space with a simple, compact hose storage solution that fits most cupboards.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | Compact with convincing cleaning performance |
| USP information 5 | <strong>Ergonomic design: For easy carrying, manoeuvring and storage.</strong> |
| Noise level | 78 dB re 1 pW |
| Number of wheels | 3 |
Bosch BGS05BA2GB Bagless Cylinder Vacuum Cleaner - Black
✓ In Stock


