Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.


















Key features of the Bosch CSG7584B1 Steam Oven include:
- Steam cooking: Utilize the power of steam to cook food evenly and retain moisture for delicious results.
- 14 cooking modes: Choose from a variety of cooking modes to suit your needs, including convection, grill, and steam cooking.
- Touch control panel: Easily navigate through settings and modes with the intuitive touch control panel.
- Large capacity: With a spacious interior, this steam oven can accommodate larger dishes and meals.
- Easy cleaning: The steam cleaning function makes it easy to keep the oven clean and well-maintained.
| Brands | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005326174 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | A+ |
| Model Number | CSG7584B1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Steam Oven |
| Colour | Black |
| No. of Programmes | 23 |
| Net Main Oven Capacity | 47 L |
| Oven Accessories | 1 Grid, Steam Container size XL, Steam Container Size Medium, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Weight | 36.9 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Digital Touch Controls |
| Depth | 54.8 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Key Feature 1 | TFT Display & Digital Control Ring |
| Key Feature 2 | Perfect Steam |
| Key Feature 3 | 4D Hot Air |
| Features | TFT Display & Digital Control Ring, Perfect Steam, 4D Hot Air |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Single Ovens |
| Oven Lining Type | Catalytic, Hydrolytic |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 45.5 cm |
| Product Dimensions | 45.5cm x 59.4cm x 54.8cm |



