Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £720.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £720.00 ▲ |
| RDO | £720.00 ▲ |
| Amazon UK | £749.00 ▲ |
| AO | £749.00 ▲ |
| Marks Electrical | £749.00 ▲ |
| Buy it Direct | £749.00 ▲ |
| Bosch UK | £749.00 ▲ |














Key Features:
- 71-liter capacity for ample cooking space
- Multiple cooking functions including conventional baking, grilling, and roasting
- 4D Hot Air technology for even heat distribution
- Pyrolytic self-cleaning function for easy maintenance
- LCD display with touch controls for easy operation
| Value class | Series 8 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005326358 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | A+ |
| Model Number | HBG7341B1B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Colour | Black |
| No. of Programmes | 14 |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 1 |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Weight | 34.8 kg |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 54.8 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Key Feature 1 | Air Fry function |
| Key Feature 2 | TFT touch display |
| Key Feature 3 | Automatic switch-off |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Air Fry function, TFT touch display, Automatic switch-off |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
Bosch HBG7341B1B 59.4cm Built In Electric Single Oven - Black
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



