Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £399.00 ▼ |
| Amazon UK | £399.00 ▲ |
| Currys | £399.00 ▲ |
| AO | £399.00 ▲ |
| John Lewis | £399.00 ▲ |
| Argos UK | £399.00 ▲ |
| Marks Electrical | £399.00 ▲ |
| Buy it Direct | £399.00 ▲ |
| Very | £399.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £399.00 ▲ |
| Bosch UK | £399.00 ▲ |
| RDO | £399.00 ▲ |






















| Value class | Series 4 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005465552 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | A+ |
| Model Number | HQA534BB3B |
| Promotional Offers | BF25 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built in Oven |
| Colour | Black |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Integrated Electric Full width Hot air grilling |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Weight | 36.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 38.5 kg |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | 8 oven functions, including 3D Hotair, Conventional heat, Hot air grilling, Full width grill, Pizza setting, Bottom heat, Hotair gentle, Hotair steam, 13 Amp (Requires hardwiring to a dedicated circuit) |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 4 | Versatile Modes ? Supports diverse cooking styles |
| Key Feature 1 | 3D Hotair ? Ensures even cooking on all levels |
| Key Feature 2 | Steam Function ? Keeps food moist and crisp |
| Key Feature 3 | EcoClean Direct ? Reduces cleaning effort |
| Features | 3D Hotair ? Ensures even cooking on all levels, Steam Function ? Keeps food moist and crisp, EcoClean Direct ? Reduces cleaning effort, Versatile Modes ? Supports diverse cooking styles |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Amp Rating | 13 |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
Bosch HQA534BB3B Electric Steam Oven in Black
✓ In Stock



