Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £499.00 ▼ |
| Currys | £499.00 ▲ |
| AO | £499.00 ▲ |
| John Lewis | £499.00 ▲ |
| Argos UK | £499.00 ▲ |
| Marks Electrical | £499.00 ▲ |
| Buy it Direct | £499.00 ▲ |
| Very | £499.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £499.00 ▲ |
| Bosch UK | £499.00 ▲ |
| RDO | £499.00 ▲ |
| Costco | £499.00 ▲ |


























The Bosch HQA574BB3B Built In Electric Single Oven is a sleek and modern addition to any kitchen. With a black glass design and stainless steel trim, this oven not only looks great but also offers high performance cooking capabilities.
Key features of the Bosch HQA574BB3B Built In Electric Single Oven include:
- 4D Hot Air technology for even heat distribution
- AutoPilot 10 feature with pre-set automatic programs
- EcoClean Direct self-cleaning function
- Touch control panel for easy operation
- Energy efficiency rating of A
| Value class | Series 4 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005465613 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | A+ |
| Model Number | HQA574BB3B |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| No. of Programmes | 10 |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Type of Grill/Griddle | Hotair grilling, full width variable grill |
| Warranty Information | the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Weight | 36.9 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Depth | 54.8 cm |
| Interior Light Type | Halogen |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 4 | Hotair Steam |
| Key Feature 1 | Pyrolytic Cleaning |
| Key Feature 2 | Conventional Oven Type |
| Key Feature 3 | 71 Litre Capacity |
| Features | Pyrolytic Cleaning, Conventional Oven Type, 71 Litre Capacity, Hotair Steam |
| Product Range | Single Ovens |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |




