Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £1,884.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £1,884.00 ▲ |
| RDO | £1,899.00 ▲ |
| Currys | £1,999.00 ▲ |
| AO | £1,999.00 ▲ |
| John Lewis | £1,999.00 ▲ |
| Marks Electrical | £1,999.00 ▲ |
| Buy it Direct | £1,999.00 ▲ |
| Bosch UK | £1,999.00 ▲ |


























| Non Plumbed | Yes |
|---|---|
| Water Dispenser | Yes |
| Style | Side-by-Side |
| Value class | Series 6 |
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005443475 |
| Colour | Stainless Steel |
| Energy Rating | E |
| Model Number | KFI96APEAG |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Colour | Brushed Steel |
| Noise Level | 39 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Net Refrigerator Capacity | 375 L |
| Net Freezer Capacity | 199 L |
| Number of Freezer Drawers | 6 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Weight | 139.5 kg |
| Shipping Width | 99.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Weight | 151 kg |
| Shipping Depth | 76.8 cm |
| Shipping Height | 190.5 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 73.1 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 4 | Multi-Purpose Shelf ? Adapt storage to your needs |
| Key Feature 1 | Ice & water dispenser ? Enjoy chilled drinks anytime |
| Key Feature 2 | No Frost technology ? Skip manual defrosting hassle |
| Key Feature 3 | VitaFresh XXL drawers ? Preserve food freshness longer |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Ice & water dispenser ? Enjoy chilled drinks anytime, No Frost technology ? Skip manual defrosting hassle, VitaFresh XXL drawers ? Preserve food freshness longer, Multi-Purpose Shelf ? Adapt storage to your needs |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 16 kg |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 90.5 cm |
| Height | 183 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Width (cm) | 90.5 |
| Height (cm) | 183 |
| Defrost Type | Frost Free |
| Product Dimensions | 183cm x 90.5cm x 73.1cm |




