Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.










The Bosch KGN27NLFAG Fridge Freezer provides a modern look to any kitchen
This Frost-Free Fridge Freezer features a large 171 litre fridge capacity and 84 litres in the freezer, of usable space, so you will be sure to have enough room to store your weekly groceries for the family.
You will find plenty of storage solutions within this Bosch KGN27NLFAG, the fridge features three shelves and one salad drawers, great for keeping your fruit and vegetables fresher for longer. Alongside this, there are three door bins, great for storing taller items. The freezer features four drawers.
The MultiAirflow Cooling improves the circulation of air around the fridge, this helps prevent ice build-up.
The LED light featured in this appliance provides bright lighting, great for when you need to access the fridge freezer during the night, it is also very energy efficient.
Order your Bosch KGN27NLFAG Frost Free Fridge Freezer today!
| Brands | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005292691 |
| Energy Rating | F |
| Model Number | KGN27NLFAG |
| Discontinued Status | expired |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | Silver |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | No |
| Noise Level | 41 dB |
| Noise Level (dBa) | 41 |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Net Total Capacity | 255 L |
| Net Refrigerator Capacity | 171 L |
| Net Freezer Capacity | 84 L |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Third Rack Installed | No |
| Total Litre capacity (Net) | 255L |
| Width (cm) | 55cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 51.41 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Shipping Height | 188.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Storage Compartment | No |
| Star Rating | 4 |
| Split | 50/50 |
| Door Alarm | No |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 55.7 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Additional Information | 50/50 Split, Integrated Door handle, Auto-Defrost Fridge, Multi-flow system, Flat Back Design, Clear drawer fronts, Twin Thermostat |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Climate Class | SN/ST |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 182.4 cm |
| Key Feature 1 | 171 / 84 Litres Capacity |
| Key Feature 2 | Fridge: 3 Shelves & 1 Salad Bin |
| Key Feature 3 | Freezer:4 Transparent Draws -Silver |
| Fast Freeze | No |
| Features | 171 / 84 Litres Capacity, Fridge: 3 Shelves & 1 Salad Bin, Freezer:4 Transparent Draws -Silver |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 5.5 kg |
| Product Dimensions | 182.4cm x 55cm x 55.7cm |
| Product Datasheet | https://media3.bosch-home.com/Documents/eudatasheet/en-GB/KGN27NLFAG.pdf |
| Energy Label Link | https://media3.bosch-home.com/Documents/energylabel/en-GB/KGN27NLFAG.pdf |



