Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £429.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £499.00 ▲ |
| Reliant Direct | £499.00 ▲ |
| Currys | £549.00 ▲ |
| AO | £549.00 ▲ |
| John Lewis | £549.00 ▲ |
| Argos UK | £549.00 ▲ |
| Marks Electrical | £549.00 ▲ |
| Buy it Direct | £549.00 ▲ |
| Very | £549.00 ▲ |
| RDO | £549.00 ▲ |
| Peter Tyson | £549.00 ▲ |
| Amazon UK | £599.00 ▲ |
| Bosch UK | £599.00 ▲ |



























| Value class | Series 2 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005183326 |
| Colour | Silver |
| Energy Rating | E |
| Model Number | KGN34NLEAG |
| Promotional Offers | free install |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | Silver |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Net Total Capacity | 300 L |
| Net Refrigerator Capacity | 193 L |
| Net Freezer Capacity | 105 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 62.4 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 68 kg |
| Shipping Depth | 76.5 cm |
| Shipping Height | 192 cm |
| Star Rating | 4 |
| Split | 50/50 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 66 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | NoFrost. Never defrost your fridge again. Defrosting a fridge by hand can be very annoying and time-consuming. Thanks to our new fridges with NoFrost, you can easily remove this task from your to-do list for good. Unlike in conventional fridges, the air h |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 186 cm |
| Key Feature 1 | 300L capacity |
| Key Feature 2 | MultiBox drawer |
| Key Feature 3 | FreshSense technology |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | 300L capacity, MultiBox drawer, FreshSense technology |
| Width (cm) | 60 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year |
| Height (cm) | 186 |
| Defrost Type | Frost Free |
| Depth (cm) | 66cm |
| Product Dimensions | 186cm x 60cm x 66cm |
| Construction type | Free-standing |
| Length of electrical supply cord | 240.0 cm |
| Width of the product | 600 mm |
| Height of the product | 1860 mm |
| Depth of the product | 660 mm |
| Height of the packed product | 1920 mm |
| Width of the packed product | 660 mm |
| Depth of the packed product | 765 mm |
| Net weight | 62.1 kg |
| Gross weight | 68.0 kg |
| Product Image | MCSA01991852_H3989_KGN34NL3AG_1390449_cmyk_def.jpg |
| Number of compressors | 1 |
| Total unit net capacity | 297 l |
| Refrigerator Gross capacity | 196 l |
| Freezer Gross capacity | 128 l |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Depth with open door 90 degree | 1210 mm |
| Door hinge | Right reversible |
| Total volume of the product | 300 l |
| Average annual energy consumption in kilowatt hour per year 2017/1369 | 244 kWh/a |
| Energy Efficiency Class for Light Regulation 2019/1805) | G |
| Defrost process fridge section | Automatic |
| Number of shelves in fridge compartment | 4 |
| Number of Adjustable Shelves in fridge compartment | 2 |
| Interior light | Yes |
| USP information 1 | <strong>Perfect Fit: place your fridge right next to walls or other appliances to save space.</strong> |
| USP information 2 | <strong>LED lighting: all your items in perfect view.</strong> |
| USP information 3 | <strong>Multi Airflow System: even air distribution for longer freshness.</strong> |
| USP information 4 | <strong>Super Freezing function: prevents the food in your freezer from defrosting.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | NoFrost bottomfreezer : no need to defrost your freezer |
| Electrical connection rating | 100 W |
| Defrosting Type | Automatic |
| Recommended Temperature | -18 °C |
| Compartment Volume | 107.0 l |
| Fast freezing function | Yes |
| Freezing Capacity | 12.0 kg/24h |
| Defrost process freezer section | Automatic |
| Number of freezing drawers | 3 |
| Number of freezing flaps | 0 |
Bosch KGN34NLEAG 60cm 50/50 No Frost Fridge Freezer - Silver
✓ In Stock




