Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £299.00 ▼ |
| Amazon UK | £299.00 ▲ |
| Currys | £299.00 ▲ |
| AO | £299.00 ▲ |
| John Lewis | £299.00 ▲ |
| Marks Electrical | £299.00 ▲ |
| Buy it Direct | £299.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £299.00 ▲ |
| Bosch UK | £299.00 ▲ |
| RDO | £299.00 ▲ |












| Value class | Series 2 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005424771 |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Model Number | KTL15NWEAG |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Undercounter Fridge |
| Colour | White |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Refrigerator Capacity | 106 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Thermostat Available | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Weight | 28.6 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Weight | 30.5 kg |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Shipping Height | 88.3 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 58 cm |
| Additional Information | Super Cool function: cools new food faster, to protect what is already inside, Safety Glass Shelves: safely store food in your fridge with stable, shatterproof glass shelves. |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Icebox Capacity | 14 L |
| Key Feature 4 | LED Lighting ? Enhances interior visibility |
| Key Feature 1 | Door Open Alarm ? Prevents food spoilage |
| Key Feature 2 | Multi Box Storage ? Keeps produce fresh |
| Key Feature 3 | 4-star Freezer ? Ensures long-term freezing |
| Features | Door Open Alarm ? Prevents food spoilage, Multi Box Storage ? Keeps produce fresh, 4-star Freezer ? Ensures long-term freezing, LED Lighting ? Enhances interior visibility |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Larder Fridges |
| Width | 56 cm |
| Height | 85 cm |
| Width (cm) | 55 |
| Product Dimensions | 85cm x 56cm x 58cm |



