Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £719.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £719.00 ▲ |
| Currys | £749.00 ▲ |
| AO | £749.00 ▲ |
| John Lewis | £749.00 ▲ |
| Argos UK | £749.00 ▲ |
| Marks Electrical | £749.00 ▲ |
| Buy it Direct | £749.00 ▲ |
| Bosch UK | £749.00 ▲ |
| RDO | £749.00 ▲ |
















| Value class | Series 4 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005465811 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | A |
| Model Number | MBA533BB3B |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Colour | Black |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Net Main Oven Capacity | 7 L |
| Oven Accessories | 1 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 4 |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill, Hot Air, Hot air grilling |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Weight | 48.9 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 54.3 kg |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Height | 96 cm |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 55 cm |
| Additional Information | 32 Amp (Requires hardwiring to a dedicated cooker circuit) |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Key Feature 4 | Child lock safety ? Prevents accidental changes |
| Key Feature 1 | 3D Hotair technology ? Even heat on three levels |
| Key Feature 2 | EcoClean Direct coating ? Cuts cleaning time |
| Key Feature 3 | Pop-out control knobs ? Streamlined modern design |
| Electronic Clock/Timer | Electronic |
| Features | 3D Hotair technology ? Even heat on three levels, EcoClean Direct coating ? Cuts cleaning time, Pop-out control knobs ? Streamlined modern design, Child lock safety ? Prevents accidental changes |
| Product Range | Double Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 88.8 cm |
| Amp Rating | 32 |
| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 55cm |



