Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £199.00 ▼ |
| Amazon UK | £199.00 ▲ |
| Currys | £199.00 ▲ |
| AO | £199.00 ▲ |
| John Lewis | £199.00 ▲ |
| Argos UK | £199.00 ▲ |
| Marks Electrical | £199.00 ▲ |
| Buy it Direct | £199.00 ▲ |
| Bosch UK | £199.00 ▲ |
| RDO | £199.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £467.00 ▲ |














| Number of Burner/Zones | 4 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005484263 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | PBP6B5K60 |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Colour | Stainless Steel |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Weight | 6.7 kg |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Shipping Weight | 7.7 kg |
| Shipping Depth | 57.8 cm |
| Shipping Height | 14.1 cm |
| Cooking Element Type | Gas |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element 4 Power | Right front: economy burner up to 1 KW |
| Cooking Element 3 Power | Right rear: standard burner up to 1.75 KW |
| Cooking Element 1 Power | Left front: high-speed burner up to 3 kW |
| Cooking Element 2 Power | Left rear: Standard burner up to 1.75 KW |
| Depth | 51 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Automatic ignition, 4 Burners, Side mounted controls, Cast-iron pan supports |
| Key Feature 4 | Seamless stainless steel surface ? Enables quick and easy cleaning |
| Key Feature 1 | Ergonomic sword dials ? Precise and effortless control |
| Key Feature 2 | Continuous cast-iron pan supports ? Ensures stable cookware placement |
| Key Feature 3 | Automatic ignition ? Simplifies cooking with instant spark |
| Features | Ergonomic sword dials ? Precise and effortless control, Continuous cast-iron pan supports ? Ensures stable cookware placement, Automatic ignition ? Simplifies cooking with instant spark, Seamless stainless steel surface ? Enables quick and easy cleaning |
| Electrical connection | Hard wired |
| Flame Safety Device | Yes |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 58 cm |
| Height | 5.1 cm |
| Amp Rating | 13 |
| Approximate Width (cm) | 60 |
| Product Dimensions | 5.1cm x 58cm x 51cm |


