Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.






















| Number of Burner/Zones | 4 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005433650 |
| Energy Rating | B |
| Model Number | PVS611B16E |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Power | 7400 W |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 17 |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Width | 69 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Height | 43 cm |
| Cooking Element Type | Induction |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 52.2 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | PowerBoost: up to 50% more power for faster heating on your induction hob, Cookings starts much faster, Stores your control settings, The handy ChildLock locks the control panel. |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Key Feature 4 | PowerBoost mode ? Heats up quickly to save cooking time |
| Key Feature 1 | Integrated extraction ? Removes steam and odours fast |
| Key Feature 2 | TouchSelect control ? Simple zone selection and power tuning |
| Key Feature 3 | CombiZone feature ? Expands cooking area for large pans |
| Features | Integrated extraction ? Removes steam and odours fast, TouchSelect control ? Simple zone selection and power tuning, CombiZone feature ? Expands cooking area for large pans, PowerBoost mode ? Heats up quickly to save cooking time |
| Electrical connection | Hard wired |
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 59.2 cm |
| Height | 22.3 cm |
| Approximate Width (cm) | 60 |
| Product Dimensions | 22.3cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Controls | Touch |



