Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £839.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £839.00 ▲ |
| Currys | £849.00 ▲ |
| AO | £849.00 ▲ |
| John Lewis | £849.00 ▲ |
| Buy it Direct | £849.00 ▲ |
| Reliant Direct | £849.00 ▲ |
| Bosch UK | £849.00 ▲ |
| RDO | £849.00 ▲ |




























| Place Setting | 14 |
|---|---|
| Cutlery tray | Yes |
| Value class | Series 6 |
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005444250 |
| Energy Rating | A |
| Model Number | SMD6YCX01G |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Programmes | Auto 45 - 65°C, Custom program, Economy, Glass 40°C, Intelligent, Intensive, Silence 50°C, Short 60°C |
| Noise Level | 44 dB |
| Number of Temperature Settings | 6 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Weight | 43.2 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 45 kg |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 60.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Active Water: less water, less energy, better performance, Heavy-duty cleaning for heavy-duty stains, Customize wash & dry cycles flexibly. |
| Child Lock | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Integrated |
| Key Feature 4 | EcoSilence Drive ? Quiet, efficient operation saves energy |
| Key Feature 1 | PerfectDry Technology ? Ensures flawless drying every cycle |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ Wash ? Cuts cleaning time without compromising shine |
| Key Feature 3 | Rackmatic System ? Customise rack height for versatile loading |
| Features | PerfectDry Technology ? Ensures flawless drying every cycle, SpeedPerfect+ Wash ? Cuts cleaning time without compromising shine, Rackmatic System ? Customise rack height for versatile loading, EcoSilence Drive ? Quiet, efficient operation saves energy |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.5 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Dimensions | 81.5cm x 60cm x 60.8cm |




