Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £545.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £545.00 ▲ |
| AO | £579.00 ▲ |
| Marks Electrical | £579.00 ▲ |
























| Brands | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005472451 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | D |
| Model Number | SMI2HTB02G |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Semi-integrated dishwasher |
| Colour | Black |
| Programmes | Eco 50 °C, Auto 45-65 °C, Intensive 70 °C, Express 65°, Favourite |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Weight | 32.8 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 57.3 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Hinge type | Fixed Hinge |
| Key Feature 4 | EcoSilence Drive ? quiet, efficient with long life |
| Key Feature 1 | Extra Dry option ? ensures spotless dry dishes |
| Key Feature 2 | Silence on Demand ? cuts noise via app control |
| Key Feature 3 | Home Connect system ? smart, flexible operation |
| Features | Extra Dry option ? ensures spotless dry dishes, Silence on Demand ? cuts noise via app control, Home Connect system ? smart, flexible operation, EcoSilence Drive ? quiet, efficient with long life |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 81.5 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 57.3cm |
Bosch SMI2HTB02G 60cm Semi-integrated Dishwasher
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



