Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £694.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £694.00 ▲ |
| Amazon UK | £699.00 ▲ |
| Currys | £699.00 ▲ |
| AO | £699.00 ▲ |
| John Lewis | £699.00 ▲ |
| Marks Electrical | £699.00 ▲ |
| Buy it Direct | £699.00 ▲ |
| Bosch UK | £699.00 ▲ |
| RDO | £699.00 ▲ |
| Peter Tyson | £699.00 ▲ |
| Costco | £699.00 ▲ |
| Argos UK | £839.00 ▲ |


























| Value class | Series 4 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005470617 |
| Energy Rating | C |
| Model Number | SMV4ECX23G |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Programmes | Economy, Auto 45-65°C, Intensive, Quick L, Night program, Custom program |
| Rinse Aid Indicator | No |
| Salt Indicator - Light | No |
| Noise Level | 40 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 35.2 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Shipping Width | 60.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Weight | 37 kg |
| Shipping Depth | 55 cm |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | SpeedPerfect+: Reduced washing time, perfectly cleaned dishes, EfficientDry: improved drying performance by automatic door opening, Silence Pro: the extremely quiet 40 dB dishwasher, Rackmatic: even more adjustment options and maximum flexibility. |
| Installation Type | Integrated |
| Key Feature 4 | Rackmatic Racking ? Adjust racks for maximum loading |
| Key Feature 1 | WiFi Control ? Manage cycles remotely with ease |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ Tech ? Cuts wash time for fast results |
| Key Feature 3 | EfficientDry System ? Automatically dries dishes well |
| Features | WiFi Control ? Manage cycles remotely with ease, SpeedPerfect+ Tech ? Cuts wash time for fast results, EfficientDry System ? Automatically dries dishes well, Rackmatic Racking ? Adjust racks for maximum loading |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.5 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Construction type | Built-in |
| Length of electrical supply cord | 175.0 cm |
| Width of the product | 598 mm |
| Height of the product | 815 mm |
| Depth of the product | 550 mm |
| Height of the packed product | 880 mm |
| Width of the packed product | 660 mm |
| Depth of the packed product | 670 mm |
| Net weight | 41.7 kg |
| Gross weight | 43.5 kg |
| Product Image | 23472056_SMV4ECX23G_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 1150 mm |
| USP information 1 | <strong>EfficientDry: improved drying performance by automatic door opening.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Silence Pro: the extremely quiet 40 dB dishwasher.</strong> |
| USP information 3 | <strong>InfoLight: a red light on the floor indicates whether the dishwasher is switched on or off.</strong> |
| USP information 4 | <strong>VarioFlex-baskets and VarioDrawer: enhanced flexibility options with more space on all levels.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | Better drying performance with the connected dishwasher for smart remote control. |
| Electrical connection rating | 2400 W |
| Installation type | Full-integrated |
| Is this appliance intended to be built-in | Yes |
| Digital countdown indicator | Yes |
| USP information 5 | <strong>Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.</strong> |
| Automatic programmes | Yes |
| Capability of wireless communication | Yes, embedded |
| Communication Technology used | wifi |
| Drying system | Heat exchanger + drying assist |
| Number of different wash temperatures | 4 |
| Number of programmes | 6 |
| Basket with handle | Bottom basket, Top basket |
| Half load available | Yes |
| Column installation | Yes |




