Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £849.00 ▼ |
| Currys | £849.00 ▲ |
| AO | £849.00 ▲ |
| John Lewis | £849.00 ▲ |
| Argos UK | £849.00 ▲ |
| Marks Electrical | £849.00 ▲ |
| Buy it Direct | £849.00 ▲ |
| Very | £849.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £849.00 ▲ |
| Reliant Direct | £849.00 ▲ |
| Bosch UK | £849.00 ▲ |
| RDO | £849.00 ▲ |
| Peter Tyson | £849.00 ▲ |
| Costco | £849.00 ▲ |





























The Bosch SMV6ZCX10G Built In Dishwasher is a sleek and efficient appliance that will make cleaning up after meals a breeze. With a spacious interior that can accommodate up to 14 place settings, this dishwasher is perfect for families or households that frequently entertain guests.
Key features of this dishwasher include:
- 14 place settings capacity
- Stainless steel finish for a modern look
- Multiple wash programs for customized cleaning
- Energy efficient design to save on utility bills
- Noise level of only 44 decibels for quiet operation
- Delay start option for added convenience
| Place Setting | 14 |
|---|---|
| Cutlery tray | Yes |
| Value class | Series 6 |
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005470624 |
| Energy Rating | B |
| Model Number | SMV6ZCX10G |
| Promotional Offers | Top Picks |
| Third Rack Installed | Yes |
| Half Load Supported | Yes |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Construction type | Built-in |
| Length of electrical supply cord | 175.0 cm |
| Width of the product | 598 mm |
| Height of the product | 815 mm |
| Depth of the product | 550 mm |
| Height of the packed product | 880 mm |
| Width of the packed product | 660 mm |
| Depth of the packed product | 670 mm |
| Net weight | 45.2 kg |
| Gross weight | 47.0 kg |
| Product Image | 23472057_SMV6ZCX10G_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 1150 mm |
| USP information 1 | <strong>PerfectDry: perfect drying results with low energy consumption, even for hard-to-dry items.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Silence Pro: the extremely quiet 40 dB dishwasher.</strong> |
| USP information 3 | <strong>TimeLight: program status and remaining time clearly displayed on floor in high resolution.</strong> |
| USP information 4 | <strong>VarioFlex-baskets and VarioDrawer: enhanced flexibility options with more space on all levels.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | PerfectDry dishwashers for best drying results with flexible and practical loading solutions for all your different styles of dishes. |
| Electrical connection rating | 2400 W |
| Installation type | Full-integrated |
| Is this appliance intended to be built-in | Yes |
| Digital countdown indicator | Yes |
| USP information 5 | <strong>Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.</strong> |
| Automatic programmes | Yes |
| Capability of wireless communication | Yes, embedded |
| Communication Technology used | wifi |
| Drying system | Heat exchanger, Zeolith |
| Number of different wash temperatures | 5 |
| Number of programmes | 6 |
| Basket with handle | Bottom basket, Top basket |
| Half load available | Yes |
| Column installation | Yes |
Bosch SMV6ZCX10G Built In Dishwasher - Stainless Steel - 14 Place Settings
✓ In Stock




