Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £449.00 ▼ |
| Amazon UK | £449.00 ▲ |
| Currys | £449.00 ▲ |
| AO | £449.00 ▲ |
| John Lewis | £449.00 ▲ |
| Argos UK | £449.00 ▲ |
| Marks Electrical | £449.00 ▲ |
| Buy it Direct | £449.00 ▲ |
| Very | £449.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £449.00 ▲ |
| Reliant Direct | £449.00 ▲ |
| Bosch UK | £449.00 ▲ |
| RDO | £449.00 ▲ |
| Peter Tyson | £449.00 ▲ |












The Bosch SPS2IKW01G Dishwasher in White is a compact and efficient appliance that can easily fit into smaller kitchens while still providing excellent cleaning performance. With a capacity of 9 place settings, this dishwasher is perfect for smaller households or apartments.
- Compact design ideal for smaller kitchens
- 9 place settings capacity
- Efficient cleaning performance
- Multiple wash programs for customized cleaning
- Delay start option for convenience
- Quiet operation
- Energy efficient
| Place Setting | 9 |
|---|---|
| Cutlery basket | Yes |
| Value class | Series 2 |
| Brands | Bosch |
| Width (cm) | 45 |
| GTIN | 4242005472413 |
| Colour | White |
| Energy Rating | F |
| Model Number | SPS2IKW01G |
| Third Rack Installed | No |
| Half Load Supported | No |
| Product Dimensions | 84.5cm x 45cm x 60cm |
| Construction type | Free-standing |
| Length of electrical supply cord | 175.0 cm |
| Width of the product | 450 mm |
| Height of the product | 845 mm |
| Depth of the product | 600 mm |
| Height of the packed product | 890 mm |
| Width of the packed product | 510 mm |
| Depth of the packed product | 670 mm |
| Net weight | 34.3 kg |
| Gross weight | 38.1 kg |
| Product Image | 23581146_SPS2IKW01G_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 1155 mm |
| USP information 1 | <strong>Auto Programmes: automatically selects the best cleaning performance programme.</strong> |
| USP information 2 | <strong>ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads.</strong> |
| USP information 3 | <strong>Silence on demand: up to 30 min noise reduction at any time via the Home Connect App.</strong> |
| USP information 4 | <strong>Height Adjustable Top Basket: offers extra space, especially for tall dishes.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | Connected dishwasher with noise reduction at any time via the Home Connect App. |
| Electrical connection rating | 2400 W |
| Installation type | Free-standing with built under possibility |
| Digital countdown indicator | Yes |
| USP information 5 | <strong>Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.</strong> |
| Automatic programmes | Yes |
| Capability of wireless communication | Yes, embedded |
| Communication Technology used | wifi |
| Drying system | Inherent heat |
| Number of different wash temperatures | 4 |
| Number of programmes | 5 |
| Basket with handle | Top basket |




