Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £49.00 ▼ |
| Amazon UK | £49.00 ▲ |
| Marks Electrical | £49.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £49.00 ▲ |
| Bosch UK | £49.00 ▲ |






























The Bosch TWK4P437GB 1.7 Litre Traditional Kettle is a great addition to your small kitchen appliances
In a stylish and modern cream finish, it is sure to turn heads! With a large 1.7ltre capacity, you will be able to make hot drinks for all the family in one go.
This Bosch kettle features a stainless-steel interior base, with a concealed heating element. Featuring a limescale filter in the spout to help with limescale build up, meaning your kettle will last longer, and perform better, this also allows for better tasting drinks.
Bosch have thought of safety as always with the kettle automatically turning off when it is taken off the base. the lift switches off mechanism turns off automatically. If the kettle runs dry, or overheats, it will also turn off for additional safety.
Order the Bosch TWK4P437GB 1.7L Traditional Kettle today!
| Brands | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005232789 |
| Colour | Cream |
| Model Number | TWK4P437GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Kettle |
| Colour | Cream |
| Power Rating (Watts) | 3000 |
| Type | Traditional |
| Width (cm) | 23.2cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 0.91 kg |
| Shipping Width | 23 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Shipping Height | 26.5 cm |
| Style | Traditional |
| Cord Length (cm) | 80 |
| Depth | 15 cm |
| Capacity (Litres) | 1.7 |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 27.6 cm |
| Key Feature 1 | 80cm Cord Length |
| Key Feature 2 | 1.7 Litre Capacity |
| Key Feature 3 | Triple Safety Feature |
| Features | 80cm Cord Length, 1.7 Litre Capacity, Triple Safety Feature |
| Product Dimensions | 27.6cm x 23.2cm x 15cm |


