Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.




















The TWK5P475GB provides you with endless opportunities; prepare instant soups and noodles, make teas and coffees, boil water for cooking, and lot more. Featuring a cordless design, and with a 360-degree rotary base, it’s easy to use, for right- and left-handed people alike.
The 80 cm cord for the power base gives you placement flexibility. Keep an eye on the kettle’s water levels with its large, readable scale.
This Bosch TWK5P475GB has integrated safety features so you do not have to worry. When the kettle has finished boiling, it will shut off automatically, also, the overheat and boil-dry protection will prevent any damage to your appliance.
| Brands | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005232819 |
| Colour | Anthracite |
| Model Number | TWK5P475GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Jug Kettle |
| Colour | Black |
| Power Consumption | 3000 W |
| Type | Jug kettle |
| Width (cm) | 23.5 cm |
| Wi-Fi | No |
| Shipping Width | 22 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 22.8 cm |
| Shipping Height | 26.7 cm |
| Style | Jug |
| Cordless | Yes |
| Cord Length (cm) | 80cm |
| Depth | 15 cm |
| Capacity (Litres) | 1.7litres |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 26.7 cm |
| Key Feature 1 | Cordless |
| Key Feature 2 | 1.7 Litre Capacity |
| Key Feature 3 | Triple Safety Feature |
| Features | Cordless, 1.7 Litre Capacity, Triple Safety Feature |
| Product Dimensions | 26.7cm x 23.5cm x 15cm |
Bosch TWK5P475GB 1.7L Jug Kettle - Anthracite
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability


