Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £499.00 ▼ |
| Currys | £499.00 ▲ |
| AO | £499.00 ▲ |
| John Lewis | £499.00 ▲ |
| Argos UK | £499.00 ▲ |
| Electrical discount UK | £499.00 ▲ |
| Marks Electrical | £499.00 ▲ |
| Buy it Direct | £499.00 ▲ |
| Very | £499.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £499.00 ▲ |
| Reliant Direct | £499.00 ▲ |
| Bosch UK | £499.00 ▲ |
| RDO | £499.00 ▲ |
| Peter Tyson | £499.00 ▲ |
| Amazon UK | £519.00 ▲ |

































The Bosch WAN28259GB washing machine offers a spacious 9kg capacity and a powerful 1400 spin speed, making it perfect for large households and heavy loads. Its sleek white design will complement any modern kitchen or utility room.
- 9kg capacity - ideal for large households and heavy loads
- 1400 spin speed - ensures clothes come out drier, reducing drying time
- Energy efficient - A+++ rating helps save on energy bills
- 15-minute quick wash - perfect for when you're in a hurry
- ActiveWater technology - adjusts water usage based on load size for efficiency
- Anti-vibration design - reduces noise and vibrations during the wash cycle
| Value class | Series 4 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005422203 |
| Colour | White |
| Energy Rating | A |
| Model Number | WAN28259GB |
| Promotional Offers | free install |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | White |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes | Wool/hand wash programme, Cotton, Standard cold - 60 degree, Delicate / Silk, Eco 40-60, start/pause with reload function, Rapid 15 minute Quick wash, Drain/Spin, prewash, vario speed, Spin speed reduction, single rinse, Outdoor, mixed load, ready, Shir |
| Power Consumption | 0.49 W |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| No. of Programmes | 20 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 68.7 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 67.7 kg |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Shipping Height | 90 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 171° |
| Depth | 59 cm |
| Depth with Door Open | 106.3 cm |
| Additional Information | SpeedPerfect, Super Quick 15/30, IronAssist, ActiveWater, Reload function, Continuous start delay |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect |
| Key Feature 2 | SuperQuick 15/30 |
| Key Feature 3 | IronAssist |
| Features | SpeedPerfect, SuperQuick 15/30, IronAssist |
| Colour Group | White |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Capacity (kg) | 9kg |
| Manufacturer Guarantee | 5 Years |
| Spin Speed | 1400 |
| Height | 84.5cm |
| Width | 59.8cm |
| Depth | 59cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 59cm |
| Construction type | Free-standing |
| Length of electrical supply cord | 210.0 cm |
| Width of the product | 598 mm |
| Height of the product | 845 mm |
| Depth of the product | 590 mm |
| Height of the packed product | 900 mm |
| Width of the packed product | 650 mm |
| Depth of the packed product | 650 mm |
| Net weight | 70.3 kg |
| Gross weight | 71.3 kg |
| Product Image | 21775437_WAN28259GB_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 1063 mm |
| Door hinge | Left |
| USP information 1 | <strong>Best energy class A: save energy with the most efficient class A.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Speed Perfect: get the perfect clean in up to 65% less time.</strong> |
| USP information 3 | <strong>Iron Assist: reduce wrinkles up to 50%</strong> |
| USP information 4 | <strong>ActiveWater Plus: For highly efficient use of water even with smaller loads thanks to automatic load detection.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | Washing machine with Iron Assist to reduce your ironing pile and with a long lasting EcoSilence Drive motor. |
| Electrical connection rating | 2300 W |
| Energy Efficiency Index for the washing cycle | 51.4 |
| Energy consumption in kWh per kg per cycle of eco 40-60 programme | 0.489 kWh/cycle |
| Maximum capacity in kg | 9.0 kg |
| Spin-drying efficiency class of eco 40-60 programme | B |
| Washing efficiency index eco 40-60 programme | 1.031 |
| Duration of eco 40-60 wash cycle in hours and mins at half capacity | 2:54 |
| Duration of eco 40-60 wash cycle in hours and mins at quarter capacity | 2:30 |
| Duration of eco 40-60 programme in hours and mins at rated capacity | 3:48 |
| Weighted average percentage of moisture contained in load after eco 40-60 programme | 51.4 |
| Weighted energy consumption in kWh per 100 washing cycles of eco 40-60 programme | 49 kWh/100 cycles |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Spin speed options | Variable |
| Anti-crease function | Anti-crease phase at progr end |
| Door opening | Handle |
| Drum volume | 65 l |
| Drum material | Stainless steel |
| USP information 5 | <strong>Reload function: forgot an item? Add it easily to the wash.</strong> |
| Cold wash option | Yes |
Bosch WAN28259GB 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
✓ In Stock




