Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
































| Value class | Series 8 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005492732 |
| Colour | White |
| Energy Rating | A |
| Model Number | WGB256A2GB |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | White |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes | Standard programmes: cottons, easy care, delicates, wool hand wash, Iron Assist: Steam programme that reduces wrinkles on dry clothes, Special programmes: Automatic, Drain / Spin, Mixed Load, Sportswear, Single Rinse, Super Quick 15/30, Hygiene |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 82.6 kg |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 48 L |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Weight | 83.6 kg |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Depth | 64.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 4 | HomeConnect Enabled ? Receive wash updates instantly |
| Key Feature 1 | Speed Perfect ? Cuts cycle time by 65% |
| Key Feature 2 | Eco Silence Drive ? Ensures quiet and efficient wash |
| Key Feature 3 | AntiStain Function ? Removes tough stains effectively |
| Features | Speed Perfect ? Cuts cycle time by 65%, Eco Silence Drive ? Ensures quiet and efficient wash, AntiStain Function ? Removes tough stains effectively, HomeConnect Enabled ? Receive wash updates instantly |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Washing Machines |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 84.5 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Capacity (kg) | 10kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 64.8cm |
| Smart App Control | Compatible App: Home Connect app |
Bosch WGB256A2GB 10kg 1400 Spin WiFi Washing Machine
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability




