Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
























Introducing the Bosch WGG254ZSGB 10kg 1400 Spin Washing Machine in a sleek Silver Inox finish. This high-capacity washing machine is perfect for large households or busy families, offering a range of advanced features to make laundry day a breeze.
Key Features:
- 10kg drum capacity - ideal for large loads or bulky items
- 1400 spin speed - ensures clothes come out drier, reducing drying time
- Silver Inox finish - modern and stylish design to complement any kitchen
- Multiple wash programs - including quick wash and eco settings for flexibility
- Energy efficient - A+++ rating to save on energy bills
- Delay start timer - set your wash to start at a convenient time
| Brands | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005470143 |
| Colour | Silver |
| Energy Rating | A |
| Model Number | WGG254ZSGB |
| Discontinued Status | expired |
| Promotional Offers | Bosch free install |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | Silver Inox |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes | Wool/hand wash programme, Cotton, Standard cold - 60 degree, Delicate / Silk, Eco 40-60, start/pause with reload function, Rapid 15 minute Quick wash, drain/spin, stain selection, prewash, vario speed, spin speed reduction, Less ironing, single rinse, mi |
| Power Consumption | 0.51 W |
| Noise Level - Spinning | 74 dB |
| No. of Programmes | 20 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 74.6 kg |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 64 cm |
| Spin Performance Class | B |
| Shipping Weight | 75.4 kg |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 160° |
| Depth | 58.8 cm |
| Depth with Door Open | 104.9 cm |
| Digital Inverter Motor | BLDC motor |
| Additional Information | Continuous start delay |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect |
| Key Feature 2 | Super Quick 15/30 |
| Key Feature 3 | AntiStain system |
| Features | SpeedPerfect, Super Quick 15/30, AntiStain system |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Capacity (kg) | 10kg |
| Manufacturer Guarantee | 5 Years |
| Spin Speed | 1400 |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.8cm x 58.8cm |




