Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £749.00 ▼ |
| Amazon UK | £749.00 ▲ |
| RDO | £749.00 ▲ |
| Currys | £749.00 ▲ |
| AO | £749.00 ▲ |
| John Lewis | £749.00 ▲ |
| Argos UK | £749.00 ▲ |
| Marks Electrical | £749.00 ▲ |
| Buy it Direct | £749.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £749.00 ▲ |
| Reliant Direct | £749.00 ▲ |
| Bosch UK | £749.00 ▲ |
| Peter Tyson | £749.00 ▲ |
















| Value class | Series 6 |
|---|---|
| Brands | Bosch |
| GTIN | 4242005348343 |
| Colour | White |
| Energy Rating | C |
| Model Number | WIW28302GB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-In Washing Machine |
| Colour | White |
| Quick Wash Option | Yes |
| Programmes | Anti-Allergy, Anti-Bacterial, Rinse Cycle, Drain & Spin, Cotton, Eco, Synthetic, Hand Wash, Pre-Wash, Delicate Wash, Spin Only, Mixed Load, Wool, Shirts |
| Noise Level - Spinning | 66 dB |
| Noise Level - Washing | 41 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Width (cm) | 59.6cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 76.1 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Supply | Cold Fill |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | No |
| Spin Performance Class | B |
| Shipping Depth | 63.5 cm |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Temperature Control | No |
| Stackable | No |
| Spinning Efficiency Class | C |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | No |
| Depth | 54.4 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Built-in washing machine, 8 kg, 1400 rpm, Serie 6 Washing machine with EcoSilence Drive: enjoy very quiet operation and excellent durability |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Height Adjustment | No |
| Key Feature 1 | 14 Programmes Inc: Quick Wash |
| Key Feature 2 | Delay Start, Eco Programme |
| Key Feature 3 | Pause & Add Function |
| Features | 14 Programmes Inc: Quick Wash , Delay Start, Eco Programme, Pause & Add Function |
| Capacity (kg) | 8kg |
| Manufacturer Guarantee | 5 Years |
| Spin Speed | 1400 |
| Height | 81.8cm |
| Width | 59.6cm |
| Depth | 54.4cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 54.4cm |
| Construction type | Built-in |
| Length of electrical supply cord | 210.0 cm |
| Width of the product | 596 mm |
| Height of the product | 818 mm |
| Depth of the product | 544 mm |
| Height of the packed product | 875 mm |
| Width of the packed product | 660 mm |
| Depth of the packed product | 635 mm |
| Net weight | 76.3 kg |
| Gross weight | 77.2 kg |
| Product Image | 19828503_WIW28302GB_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 956 mm |
| Door hinge | Left |
| Interior light | Yes |
| USP information 1 | <strong>Speed Perfect: get the perfect clean in up to 65% less time.</strong> |
| USP information 2 | <strong>ActiveWater Plus: For highly efficient use of water even with smaller loads thanks to automatic load detection.</strong> |
| USP information 3 | <strong>EcoSilence Drive™: quiet and energy-efficient drive, with a 10-year warranty.</strong> |
| USP information 4 | <strong>AllergyPlus: developed for allergy sufferers and people with sensitive skin.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | Washing machine with EcoSilence Drive: enjoy very quiet operation and excellent durability. |
| Electrical connection rating | 2300 W |
| Installation type | Full-integrated |
| Is this appliance intended to be built-in | Yes |
| Energy Efficiency Index for the washing cycle | 68.6 |
| Energy consumption in kWh per kg per cycle of eco 40-60 programme | 0.624 kWh/cycle |
| Maximum capacity in kg | 8.0 kg |
| Spin-drying efficiency class of eco 40-60 programme | B |
| Washing efficiency index eco 40-60 programme | 1.040 |
| Duration of eco 40-60 wash cycle in hours and mins at half capacity | 2:40 |
| Duration of eco 40-60 wash cycle in hours and mins at quarter capacity | 2:25 |
| Duration of eco 40-60 programme in hours and mins at rated capacity | 3:26 |
| Weighted average percentage of moisture contained in load after eco 40-60 programme | 51.4 |
| Weighted energy consumption in kWh per 100 washing cycles of eco 40-60 programme | 62 kWh/100 cycles |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Spin speed options | Variable |
| Anti-crease function | Anti-crease phase at progr end |
| Door opening | Handle |
| Drum volume | 55 l |
| Drum material | Stainless steel |
| USP information 5 | <strong>VarioDrum: gentle washing thanks to a unique drum structure.</strong> |
Bosch WIW28302GB 8kg 1400 Spin Integrated Washing Machine - White
✓ In Stock




