Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £549.00 ▼ |
| Amazon UK | £549.00 ▲ |
| Currys | £549.00 ▲ |
| AO | £549.00 ▲ |
| John Lewis | £549.00 ▲ |
| Argos UK | £549.00 ▲ |
| Marks Electrical | £549.00 ▲ |
| Buy it Direct | £549.00 ▲ |
| Reliant Direct | £549.00 ▲ |
| Very | £579.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £579.00 ▲ |
| Bosch UK | £579.00 ▲ |
| RDO | £579.00 ▲ |




















Introducing the Bosch WTH85225GB 8kg Heat Pump Tumble Dryer in a sleek white finish. This energy-efficient tumble dryer offers a generous 8kg capacity, making it perfect for larger households.
Key Features:
- Heat pump technology for energy efficiency
- 8kg capacity ideal for larger households
- Self-cleaning condenser for easy maintenance
- Sensitive Drying System for gentle drying of clothes
- Anti-vibration design for quiet operation
| Brands | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005470532 |
| Colour | White |
| Energy Rating | A++ |
| Model Number | WTH85225GB |
| Discontinued Status | expired |
| Promotions | Free Recycling |
| Promotional Offers | Bosch free install |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Colour | White |
| Programmes | Cotton, Easy care, Shirts/blouses, delicates, Towels, Mixed Load, Super Quick 40 minutes program, Sportswear, Wool Finish, Timed Program Cold, Timed Program Warm |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 65 dB |
| No. of Programmes | 9 |
| Weight | 48.5 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Width | 63 cm |
| Shipping Weight | 49.5 kg |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 205 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 130 min |
| Control Type | Electronic |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 61.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Sensitive Drying System. Fabric-friendly drying. The Sensitive Drying System cares for your laundry perfectly by introducing mild, warm air from all sides. This is enhanced by the soft, curved paddles in the drum, which mean your laundry never lies flat, |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 1 | AutoDry technology |
| Key Feature 2 | Quick 40' Programme |
| Key Feature 3 | Anti Crease |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | AutoDry technology, Quick 40' Programme, Anti Crease |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Colour Group | White |
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.2 cm |
| Drying (kg) | 8 kg |
| Product Dimensions | 84.2cm x 59.8cm x 61.3cm |




