Dyson V15s Detect Submarine Cordless Vacuum Cleaner
Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £798.00 ▼ |
| Donaghy Bros | £798.00 ▲ |
| Currys | £799.00 ▲ |
| AO | £799.00 ▲ |
| John Lewis | £799.00 ▲ |
| Argos UK | £799.00 ▲ |
| Marks Electrical | £799.00 ▲ |
| Buy it Direct | £799.00 ▲ |
| Very | £799.00 ▲ |
| Amazon UK | £1,149.00 ▲ |
- Bin Capacity (litres)0.77
- Manufacturer Guarantee:2 years warranty
- Run time:Up to 60 minutes
Wash and vacuum simultaneously – The Dyson Submarine™ wet roller head removes tough stains, spills, and debris from hard floors while washing them with clean water for a polished finish.
Spot the finest dirt and dust – The Fluffy Optic™ cleaner head lights up hard floors to expose twice as much hidden dust, helping you achieve a more thorough clean.
Power that adapts to your home – The Digital Motorbar™ cleaner head automatically adjusts suction power for different floor types and removes hair without tangling, making it ideal for varied surfaces.
Versatile and efficient – Whether cleaning pet messes, kitchen spills, or bathroom stains, its 3-in-1 design makes it easy to handle floors, furniture, and hard-to-reach spaces.
Improved indoor air quality – A fully-sealed filtration system traps microscopic particles, including allergens and dust mites, contributing to a fresher and healthier home environment.
| Brands | Dyson |
|---|---|
| GTIN | 5025155085080 |
| Model Number | V15SUBMARINE |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Wet & Dry cleaner |
| Colour | Yellow/Nickel |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 3.8 kg |
| Shipping Width | 32.5 cm |
| Shipping Weight | 8.05 kg |
| Shipping Depth | 94 cm |
| Shipping Height | 15.4 cm |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 26.6 cm |
| Additional Information | Motorised wet roller picks up liquids, debris and tough stains, which are continuously extracted from the roller with each rotation. |
| Accessories | Hair Screw Tool, Combination Tool, Cervice Tool, Drip Tray, Wall Dok charger |
| Hose Length | 655 m |
| Maximum Battery Recharge Time | 4.5 Hours |
| Maximum Battery Run Time | 60 min |
| Key Feature 1 | 2-in-1 wet & dry function |
| Key Feature 2 | Powerful suction |
| Key Feature 3 | 60-minute run time |
| Features | 2-in-1 wet & dry function, Powerful suction, 60-minute run time |
| Dust Capacity | 0.76 L |
| Floor Type | All floor types |
| Filter Type | F1977 - 99.99% up to 0.3 microns |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 124.6 cm |
| Run time: | up to 60 minutes |
| Manufacturer Guarantee: | 2 years warranty |
| Bin Capacity (litres) | 0.77 |
| Product Dimensions | 124.6cm x 25.3cm x 26.6cm |
| Discontinued Status | expired |


