Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £279.00 ▼ |
| Amazon UK | £279.00 ▲ |
| AO | £279.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £279.00 ▲ |
| RDO | £279.00 ▲ |
| Argos UK | £299.00 ▲ |

































| Non Plumbed | Yes |
|---|---|
| Water Dispenser | Yes |
| Brands | Fridgemaster |
| GTIN | 5055784702010 |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Model Number | MC55240DE |
| Promotional Offers | free install |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | White |
| Noise Level | 39 dB |
| Net Total Capacity | 252 L |
| Net Refrigerator Capacity | 158 L |
| Net Freezer Capacity | 94 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Weight | 53 kg |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Weight | 58 kg |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Shipping Height | 181.6 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Split | 50/50 |
| Depth | 55.8 cm |
| Additional Information | Large freezer capacity with 4 drawers, Easy Tray, Metal back panel, Low noise level |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Annual Running Cost | 218 (kWh) |
| Climate Class | N |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 4 | Reversible Door Design ? Flexible placement in kitchen |
| Key Feature 1 | 252L Spacious Capacity ? Store more groceries easily |
| Key Feature 2 | LED Interior Lighting ? Locate items quickly and clearly |
| Key Feature 3 | Simple Dial Thermostat ? Manage temperature without fuss |
| Features | 252L Spacious Capacity ? Store more groceries easily, LED Interior Lighting ? Locate items quickly and clearly, Simple Dial Thermostat ? Manage temperature without fuss, Reversible Door Design ? Flexible placement in kitchen |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 55.4 cm |
| Height | 174.3 cm |
| Width (cm) | 55 |
| Product Dimensions | 174.3cm x 55.4cm x 55.8cm |
Fridgemaster MC55240DE 50/50 Freestanding Fridge Freezer
✓ In Stock



