Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £139.00 ▼ |
| Amazon UK | £139.00 ▲ |
| AO | £139.00 ▲ |
| Buy it Direct | £139.00 ▲ |
| Very | £139.00 ▲ |


























| Brands | Fridgemaster |
|---|---|
| GTIN | 5055784701792 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | E |
| Model Number | MCF96EB |
| Discontinued Status | discontinued |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Chest Freezer |
| Colour | Black |
| Noise Level | 40 dB |
| Net Freezer Capacity | 95 L |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Thermostat Available | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Weight | 22 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Weight | 24 kg |
| Shipping Depth | 49.5 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 16 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Depth | 47.9 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 4 | Antibacterial Seal ? Enhances food freshness and hygiene |
| Key Feature 1 | Winter Guard Tech ? Maintains freezing in cold areas |
| Key Feature 2 | Rotary Control Knob ? Simple and precise temperature adjustment |
| Key Feature 3 | Wire Baskets Included ? Keeps frozen goods organised |
| Features | Winter Guard Tech ? Maintains freezing in cold areas, Rotary Control Knob ? Simple and precise temperature adjustment, Wire Baskets Included ? Keeps frozen goods organised, Antibacterial Seal ? Enhances food freshness and hygiene |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 95 kg |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Chest Freezers |
| Width | 54.6 cm |
| Height | 85.4 cm |
| Width (cm) | 55 |
| Product Dimensions | 85.4cm x 54.6cm x 47.9cm |
Fridgemaster MCF96EB 95L Black Chest Freezer
Hurry, last few remaining at this price



