Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £899.00 ▼ |
| Costco | £899.98 ▲ |
| Amazon UK | £999.00 ▲ |
| Currys | £999.00 ▲ |
| AO | £999.00 ▲ |
| Argos UK | £999.00 ▲ |
| Marks Electrical | £999.00 ▲ |
| Very | £999.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £999.00 ▲ |
| RDO | £999.00 ▲ |






















| Non Plumbed | Yes |
|---|---|
| Water Dispenser | Yes |
| Style | French Door |
| Brands | Hisense |
| GTIN | 6921727069955 |
| Colour | Silver |
| Energy Rating | E |
| Model Number | RF749N4SWSE |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | Stainless Steel |
| Noise Level | 39 dB |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Total Capacity | 579 L |
| Net Refrigerator Capacity | 367 L |
| Net Freezer Capacity | 212 L |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 1 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Weight | 120 kg |
| Shipping Width | 96.8 cm |
| Shipping Weight | 134 kg |
| Shipping Depth | 77.8 cm |
| Shipping Height | 190.1 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 20 hr |
| Door Alarm | Yes |
| Display Type | LED |
| Door Style | French |
| Depth | 72.5 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Metal Tech cooling |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 178.5 cm |
| Key Feature 1 | Total No Frost |
| Key Feature 2 | Non-plumbed water |
| Key Feature 3 | LED Display |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost, Non-plumbed water , LED display |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7 kg |
| Width (cm) | 91.4 |
| Height (cm) | 178.5 |
| Defrost Type | Frost Free |
| Depth (cm) | 72.5 |
| Product Dimensions | 178.5cm x 91.4cm x 72.5cm |
Hisense RF749N4SWSE 91.4cm American Style Fridge Freezer - Stainless Steel
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability



