Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £179.00 ▼ |
| Amazon UK | £179.00 ▲ |
| Currys | £179.00 ▲ |
| AO | £179.00 ▲ |
| Argos UK | £179.00 ▲ |
| Marks Electrical | £179.00 ▲ |
| Very | £179.00 ▲ |
| RDO | £179.00 ▲ |
| Buy it Direct | £181.00 ▲ |
















| Brands | Hisense |
|---|---|
| GTIN | 6921727055125 |
| Colour | White |
| Energy Rating | E |
| Model Number | RL170D4BWE |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Larder Fridge |
| Colour | White |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Net Total Capacity | 133 L |
| Net Refrigerator Capacity | 133 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Thermostat Available | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Weight | 31 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Weight | 34.5 kg |
| Shipping Depth | 59.7 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Defrost Type | Manual defrost |
| Additional Information | LED Lighting, highly efficient illumination, enables more clear and deep overview of fridge content, The tempered glass shelves are strong enough to carry heavier loads. |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Interior Light | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 4 | Energy-Efficient LED ? Brightens contents affordably |
| Key Feature 1 | 133 Litre Capacity ? Holds ample groceries with ease |
| Key Feature 2 | Salad Crisper Drawer ? Extends freshness of fruits |
| Key Feature 3 | Tempered Glass Shelves ? Customises sturdy storage |
| Features | 133 Litre Capacity ? Holds ample groceries with ease, Salad Crisper Drawer ? Extends freshness of fruits, Tempered Glass Shelves ? Customises sturdy storage, Energy-Efficient LED ? Brightens contents affordably |
| Colour Group | White |
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 56 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Width (cm) | 55 |
| Product Dimensions | 84.5cm x 56cm x 57.5cm |
Hisense RL170D4BWE Larder Fridge 133L White
✓ In Stock



