Comparing Prices?
Our price comparison keeps tabs on our competitors' prices, enabling you to get the best deal.
| Retailer | Price |
|---|---|
| CS Suppliers Ltd | £289.00 ▼ |
| Amazon UK | £289.00 ▲ |
| Currys | £289.00 ▲ |
| AO | £289.00 ▲ |
| Argos UK | £289.00 ▲ |
| Marks Electrical | £289.00 ▲ |
| Very | £289.00 ▲ |
| Donaghy Bros | £289.00 ▲ |
| RDO | £289.00 ▲ |
































| Brands | Hisense |
|---|---|
| GTIN | 6901101830371 |
| Colour | Black |
| Energy Rating | A |
| Model Number | WF3S8043BB3 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | Black |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.49 W |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 58 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 36 L |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 59.5 kg |
| Shipping Depth | 57.5 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 135° |
| Depth | 51 cm |
| Depth with Door Open | 102 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Hygiene Guard |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 33 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 4 | User-Friendly Controls ? Simplifies wash selection |
| Key Feature 1 | 8kg Load Capacity ? Handles large laundry loads |
| Key Feature 2 | 1400 RPM Spin Speed ? Dries clothes faster |
| Key Feature 3 | Black Finish Design ? Adds modern style |
| Features | 8kg Load Capacity ? Handles large laundry loads, 1400 RPM Spin Speed ? Dries clothes faster, Black Finish Design ? Adds modern style, User-Friendly Controls ? Simplifies wash selection |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Capacity (kg) | 8kg |
| Manufacturer Guarantee | 2 Years |
| Spin Speed | 1400 |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.5cm x 51cm |
| Smart App Control | Connect Life |
Hisense WF3S8043BB3 8kg 1400 Spin Washing Machine Black
✓ In Stock



