Hotpoint H8IHP42LUK Integrated Full Size Dishwasher
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
Awaiting Stock, please call 02890 241181 for availability
- Energy RatingC
| Brands | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645660858 |
| Model Number | H8I HP42 L UK |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | Black |
| Programmes | Eco, Auto Intensive, Auto Mixed, Auto Fast Wash, Rapid, Delicates, Good Night, Sanitizing, Soak, Self Clean |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Weight | 35.5 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Shipping Weight | 37.5 kg |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Shipping Height | 91 cm |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | Digital |
| Depth | 55.5 cm |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 82 cm |
| Key Feature 4 | Integrated spray jets ? Full coverage cleaning |
| Key Feature 1 | Hydroforce 3rd rack ? Efficient cleaning boost |
| Key Feature 2 | 3D Zone Wash ? Enhanced water power application |
| Key Feature 3 | Maxi Tub |
| Features | Market-first Hydroforce 3rd rack, 3D Zone Wash, Maxi Tub |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 55.5cm |
| Energy Rating | C |



